Betonet

Wylewki anhydrytowe – blog

Posadzki idealne na ogrzewanie podłogowe

Posadzki idealne na ogrzewanie podłogowe

Dzisiaj wiele z osób decyduje się na ogrzewanie podłogowe. Dlatego bardzo ważną kwestią jest to, aby wylewka kładziona na instalację ociepleniową posiadała kilka cennych właściwości, które pozwolą na doskonałe wykończenie podłogi i komfortowe warunki grzewcze.

Czym się kierować przy wyborze wylewki?

Wylewki na ogrzewanie podłogowe (z ofertą których można zapoznać się tutaj: www.dmka-wylewki.pl) powinny posiadać elastyczną, płynną i najlepiej samopoziomującą formułę. Należy wziąć pod uwagę to, aby dokładnie wypełniły przestrzenie pomiędzy poszczególnymi elementami instalacji ogrzewania. Gdy rurki grzewcze nie zostaną dobrze zakryte lub kiedy w posadzce powstaną pęcherze powietrza, może się okazać, że stworzą się tzw. mosty cieplne, które zminimalizują efektywność ogrzewania. Kolejną istotną kwestią jest poziom grubości wylewek podłogowych. Już same rurki instalacji cieplnej posiadają swoją strukturę, na którą dodatkowo trzeba wylać odpowiednią warstwę materiału. Należy zastosować taką posadzkę, dzięki której instalacja będzie dobrze zabezpieczona, a powstała powierzchnia przyjmie gładką i równą powierzchnię. Wylewki na ogrzewanie podłogowe powinny cechować się jak najlepszym przewodnictwem cieplnym. Inwestując w posadzkę, która posiada takie właściwości, można zaoszczędzić na kosztach grzewczych.

Jaką wylewkę wybrać?

Obecnie na ogrzewanie podłogowe stosuje się wylewkę anhydrytową lub betonową. Wybór wylewki betonowej ma jednak kilka wad, przez które bywa ona coraz rzadziej wybierana. Należą do nich:

  • wymagana warstwa powinna mieć grubość około 6,5 centymetra – cieńsza nie będzie dobrze rozprowadzać ciepła,
  • pracochłonny czas jej wylewania i schnięcia,
  • brak właściwości samopoziomujacych,
  • dużo trudniej jest położyć ją na instalację grzewczą.

Wylewka anhydrytowa nie nadaje się jednak na zewnątrz i do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność powietrza, jak np. łazienki

Wylewki betonowe posiadają jednak też pewne zalety, a należą do nich:

  • są bardziej wytrzymałe,
  • nadają się na zewnątrz (np. balkony, tarasy).

Innym, najczęściej stosowanym we wnętrzach domów materiałem jest wylewka anhydrytowa. Posiada wiele cech, dzięki którym jest wspaniałym rozwiązaniem do wykorzystania jej jako materiał na posadzkę. Oto niektóre z nich:

  • samopoziomujące właściwości,
  • bardzo dobre przewodzenie ciepła,
  • szybki czas schnięcia,
  • prostota wykonania,
  • minimalna grubość wylewki to 35 mm,
  • nie wymaga użycia zbrojenia.

Wylewka anhydrytowa nie nadaje się jednak na zewnątrz i do pomieszczeń, w których panuje duża wilgotność powietrza, jak np. łazienki. Jest też mniej odporna na uszkodzenia.

To, którą wylewkę wybrać, zależy od warunków, w jakich ma być kładziona, funduszy, które można na nią przeznaczyć i celu, w jakim ma być zastosowana. Jednak tak duży wybór materiałów dostępnych na rynku pozwala na dostosowanie odpowiedniego do konkretnych potrzeb.