Betonet

Wylewki anhydrytowe – blog

Posadzki anhydrytowe – co warto o nich wiedzieć?

Posadzki anhydrytowe – co warto o nich wiedzieć?

W budownictwie i wykończeniach zdecydowanie najbardziej popularne są w dalszym ciągu klasyczne wylewki betonowe. Wiąże się to z faktem, że technologia ta jest powszechna i doskonale znana, a materiały łatwo dostępne. Jeśli coś działa dobrze, to raczej nikt nie chce tego zmieniać. Z drugiej jednak strony ciągle pojawiają się różnorodne nowości, które dają nowe możliwości i przyciągają uwagę inwestorów. Należą do nich między innymi posadzki anhydrytowe (https://www.dmka-wylewki.pl/). Co warto wiedzieć na ich temat?

Czym jest posadzka anhydrytowa?

Posadzki anhydrytowe powstają z użyciem anhydrytu. Warto w pierwszej kolejności wyjaśnić sobie to, czym jest ta substancja. Anhydrytem nazywa się najczęściej bezwodny siarczan wapnia, który występuje w postaci wydobywanych w różnych rejonach świata minerałów. Anhydryt w przyrodzie występuje dość powszechnie. Ludzkości znany był już od starożytności. Co prawa przed wiekami nie wykorzystywano go do wylewek, ale powstawała z jego udziałem wysokiej jakości zaprawa murarska. Obecnie wykorzystuje się dwa rodzaj anhydrytu – naturalny i syntetyczny. Jak nietrudno się domyślić, anhydryt syntetyczny nie jest wydobywany, ale powstaje w produkujących go zakładach przemysłowych.

Czym różni się posadzka anhydrytowa od klasycznej posadzki betonowej?


Istnieje wiele podobieństw pomiędzy posadzką anhydrytową i betonową. Technika wykonania jest praktycznie taka sama. Zasadnicza różnica polega na składzie wylewki. W przypadku wylewek anhydrytowych stosuje się materiał będący połączeniem anhydrytu i kilku innych składników mineralnych i syntetycznych, które razem zyskują właściwości podobne do betonu.

Jakie są najważniejsze zalety posadzek anhydrytowych?

Posadzki anhydrytowe cechują się szeregiem zalet, które sprawiają, że w dzisiejszych czasach wybiera się je coraz chętniej. Bardzo dużą zaletą jest łatwość wykonania posadzki. Masa anhydrytowa przed zastygnięciem jest płynna i bardzo łatwe jest jej wypoziomowanie. Zaletą jest też cena. Współczesne wylewki anhydrytowe coraz częściej niewiele różnią się kosztami wykonania od zwykłych wylewek betonowych. Zastygnięty anhydryt cechuje się dużą wytrzymałością mechaniczną i odpornością na działanie wilgoci i czynników chemicznych.

Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?

Ważną cechą anhydrytu jest jego doskonałe przewodnictwo cieplne. Oznacza to, że wylewki z niego wykonane świetnie nadają się do pomieszczeń, w których zastosowano ogrzewanie podłogowe. W takich miejscach wylewka anhydrytowa wydaje się być najbardziej wydajnym rozwiązaniem.