Betonet

Wylewki anhydrytowe – blog

Wylewka anhydrytowa Śląsk

Wylewka anhydrytowa Śląsk

Wylewki anhydrytowe są coraz chętniej i częściej stosowaną metodą zapewniającą piękny efekt. Mają wiele zalet, dlatego warto się nimi zainteresować, gdyż w niektórych rozwiązaniach są po prostu najlepsze. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym jest wylewka anhydrytowa, do czego najlepiej się nadaje, jakie są jej plusy, to ten wpis jest właśnie dla Ciebie.

Wylewka anhydrytowa, czyli jaki to typ wylewki?

Wylewki anhydrytowe są coraz chętniej i częściej stosowaną metodą zapewniającą piękny efektPopularne wylewki cementowe, coraz częściej wypierane są, przez wylewki anhydrytowe. Wynika to z faktu, że mają one pewne unikalne właściwości, które sprawiają, że są świetnym rozwiązaniem, do niektórych zastosowań, na przykład do wykonania ogrzewania podłogowego.

Posadzki anhydrytowe Opole są odwonionym gipsem, bezwonnym siarczanem wapnia, do którego dodane są środki upłynniające i wypełniacze, co w całości daje nam nowoczesny materiał budowlany, idealny do nowoczesnych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym, jednorodzinnym i przemysłowym.

Plusy wylewki anhydrytowej

Poniżej wymieniamy najważniejsze zalety wylewki anhydrytowej.

  1. Wylewka tworzy idealnie gładką powierzchnię.
  2. Płynna konsystencja wylewki ma właściwości samopoziomujące.
  3. Jest wytrzymała na obciążenia.
  4. Jest ogniotrwałą.
  5. Charakteryzuje się prostotą wykonania.
  6. Schnie dość szybko.
  7. Świetnie przewodzi ciepło, stąd idealnie sprawdza się pod ogrzewanie podłogowe.
  8. Jej wykonanie nie wymaga specjalnych technik, ani urządzeń.
  9. Możemy wykonać ją sami, jest rozwiązaniem ekonomicznym.
  10. Nie ma konieczności szlifowania wylewki po wyschnięciu.

Kilka dodatkowych informacji

Wylewką tego typu można pokryć około 100 metrów kw., w ciągu godziny. Podłoże do wykonania wylewki anhydrytowej nie musi być specjalnie przygotowywane, a po jej zaschnięciu nie ma konieczności szlifowania, to wszystko sprawia, że jest rozwiązaniem ekonomicznym.

Kładzie się ją w cienkich warstwach, od 2 do 70 mm, a to dlatego, że jest odporna na ściskanie i zginanie, ma świetne właściwości wytrzymałościowe. Bez problemu położymy na niej terakotę, panele podłogowe, gres, czy inne rodzaje wykończenia podłogi.

Czas schnięcia wylewki, w zależności od warunków atmosferycznych i grubości położonej warstwy to kilka lub kilkanaście dni.

Najbardziej wartą podkreślenia cechą wylewki anhydrytowej jest jej świetny współczynnik przeniesienia ciepła, lepszy znacznie od standardowej wylewki cementowej, dzięki czemu jest wprost idealnym rozwiązaniem pod ogrzewanie podłogowe.

Minusy wylewki anhydrytowej

Należy zdawać sobie sprawę, że ma ona również pewne wady. Oto one:

  1. Ma wyższą cenę niż tradycyjna wylewka cementowa, co zmniejsza oszczędności, które mamy z robocizny.
  2. Niestety nie można stosować jej na zewnątrz budynków, nie jest odporna na warunki atmosferyczne.
  3. W kuchni i łazience musimy zastosować specjalną izolację przeciwwilgociową, stosując wylewkę anhydrytową.
  4. Musimy zeszlifować tzw. mleczko po zaschnięciu wylewki.

W jakich budynkach wylewka anhydrytowa sprawdzi się najlepiej?

Wylewką tego typu można pokryć około 100 metrów kw., w ciągu godzinyBudynki użyteczności publicznej, gdzie należy wykonać wielkopowierzchniowy, podkład podłogowy to sztandarowy przykład, gdzie najlepsza jest wylewka anhydrytowa. Śląsk zastosował ją w setkach tego typu budynków.

W każdym domu jednorodzinnym, gdzie montujemy ogrzewanie podłogowe, wylewka sprawdzi się równie dobrze. Jeśli nie zapomnimy o zabezpieczeniu przeciwwilgociowym, będzie ona służyła nam przez lata, a jednocześnie da ogromne oszczędności na ogrzewaniu, ponieważ ma genialne właściwości cieplne, o czym poniżej.

Ogrzewanie podłogowe

Tradycyjna wylewka cementowa musi nagrzewać się nawet dwa razy dłużej od nowoczesnej wylewki anhydrytowej, co daje nam ogromne oszczędności energii, przez długie lata eksploatacji ogrzewania podłogowego. Ten typ wylewki został zaprojektowany specjalnie pod tego typu rozwiązania w domu. Wymaga ona zrobienia dylatacji między częściami ogrzewanymi i nieogrzewanymi, a pierwsze wygrzewanie wylewki można wykonywać już po około 7 dniach od położenia.

Podsumowanie

Jeśli mamy do położenia duże powierzchnie podłogowe lub chcemy zastosować ogrzewanie podłogowe, to wylewka anhydrytowa jest najlepszym rozwiązaniem. Dzięki niej w ciągu lat użytkowania osiągniemy duże oszczędności na ogrzewaniu, zaoszczędzimy również na kosztach jej położenia, być może zrobimy to nawet sami, gdyż jest to proste i nie wymaga specjalistycznych urządzeń.