Betonet

Wylewki anhydrytowe – blog

Wszystko o posadzkach anhydrytowych

Wszystko o posadzkach anhydrytowych

Posadzki anhydrytowe są płynnymi wylewkami wytwarzanymi na bazie spoiwa anhydrytowego. Jest to materiał niezwykle nowoczesny, który dzięki swoim zaletom umożliwia szybkie położenie posadzki, a także obniża jej koszty całej pracy. Posadzki te mogą być stosowane na podłożach każdego rodzaju.

Posadzki anhydrytowe – jakie mają właściwości?

Posadzki te powstają z płynnej masy, która ma właściwości samopoziomujące i daje podłoże, które jest gładkie i zarazem równe. Pokład użyty do tych posadzek jest bezskurczowy. Posadzki anhydrytowe nie wymagają żadnej pielęgnacji po położeniu. Przewodzą również bardzo dobrze ciepło i wyjątkowo szybko się nagrzewają, dlatego posadzki te wykorzystuje się często przy systemach ogrzewania podłogowego (więcej). Ich płynna konsystencja pozwala na wypełnienie każdej szczeliny pomiędzy poszczególnymi elementami instalacji.

Posadzki anhydrytowe są płynnymi wylewkami wytwarzanymi na bazie spoiwa anhydrytowego

Zalety posadzek anhydrytowych

Do głównych zalet posadzek anhydrytowych należą:

  • łatwość rozprowadzania
  • idealny efekt końcowy w postaci równej i gładkiej powierzchni, co wpływa na mniejsze zużycie kleju do układania płytek
  • mniejsza ilość dylatacji
  • elastyczność, która nie wymaga zbrojenia
  • lekkość.

Wady posadzek anhydrytowych

Planując ogrzewanie podłogowe warto zastanowić się nad doborem odpowiedniej posadzki

  • nie nadają się na taras i balkon
  • nie lubią wilgoci, tak więc w przypadku kuchni i łazienki potrzebują izolacji przeciwwilgociowej
  • mają mniejszą wytrzymałość niż posadzki cementowe

Posadzki anhydrytowe a ogrzewanie podłogowe

Planując ogrzewanie podłogowe warto zastanowić się nad doborem odpowiedniej posadzki. Powinna ona nie izolować ciepła, ale przewodzić je i odprowadzać do pomieszczenia. W takich przypadkach świetnie sprawdzą się posadzki anhydrytowe. Mogą być stosowane na każdy rodzaj wykończenia podłogowego. mają wysoki współczynnik przenikania ciepła, a konsystencja, która pozbawiona jest pęcherzy, skraca czas ogrzewania o ponad połowę. Dzięki specjalnej technologii wykonania posadzki te posiadają minimalne otuliny rur grzewczych, które ułatwiają proces nagrzewania pomieszczeń. Dzieje się tak dlatego, że współczynnik oporu przewodzenia ciepłą jest niższy, a ciężar wylewki mniejszy. Dzięki temu można zaoszczędzić sporo energii. Posadzki te mają także bezwładność ciepła, która jest niewielka i dzięki temu szybko reaguje na zmiany temperatury. Jest to bardzo korzystne przy ogrzewaniu podłogowym.

Ile czasu schną posadzki anhydrytowe?

Wylewki anhydrytowe po wylaniu schną przez siedemdziesiąt dwie godziny. Przez ten czas powinny być pozostawione wolno, bez możliwości chodzenia po nich.