Betonet

Wylewki anhydrytowe – blog

Czym są wylewki anhydrytowe?

Czym są wylewki anhydrytowe?

W ostatnim czasie na popularności bardzo zyskały wylewki anhydrytowe. Zainteresowanie tym rodzajem wylewki szczególnie wzrosło na Śląsku. W tamtych rejonach zaczęły one zastępować tradycyjne wylewki betonowe. Z tego powodu wiele firm budowlanych poszerzyło swoją ofertę o kładzenie wylewek anhydrytowych. Wylewki anhydrytowe Śląsk cieszą się dużą popularnością. Z tego artykułu dowiesz się, co to jest wylewka anhydrytowa, jakie ma właściwości oraz dlaczego warto ją wybrać.

Co to jest wylewka anhydrytowa?

Wylewka anhydrytowa to nowoczesny materiał, który ma właściwości samopoziomujące. Oznacza to nic innego, jak to, że dzięki niej podłoże jest gładkie i równe. Jest ona wytwarzana na bazie spoiwa anhydrytowego. Bardzo dużo osób decyduje się na właśnie ten rodzaj wylewki, ponieważ bardzo szybko i łatwo się ją kładzie oraz jest ona dostępna w stosunkowo atrakcyjnej cenie. Wylewkę anhydrytową można stosować na podkładach podłogowych każdego typu oraz kłaść strefami do 60 metrów kwadratowych. Jest to możliwe dzięki bezskurczowemu charakterowi wylewki.

W ostatnim czasie na popularności bardzo zyskały wylewki anhydrytowe

Grubość wylewki anhydrytowej

Wylewka anhydrytowa idealnie nada się do stworzenia podkładów podłogowych cienkowarstwowych oraz grubowarstwowych. Jej grubość waha się pomiędzy 2 a 70 mm. Wylewka anhydrytowa nie tylko więc wyrównuje posadzkę, ale może także pełnić funkcję jastrychu.

Właściwości wylewki anhydrytowej

Wylewka anhydrytowa ma formę płynnej konsystencji oraz jest masą samopoziomującą, czyli otrzymujemy dzięki niej gładką i równą posadzkę. Co więcej, podkład anhydrytowy jest bezskurczowy. Oznacza to, że może być on wylewany strefami nawet do 60 m², a przekątna pomieszczeń może wynosić nawet 10–12 m. Warto wspomnieć, że wylewka anhydrytowa nie wymaga żadnych zabiegów pielęgnacyjnych po jej ułożeniu. Kolejnymi właściwościami tej wylewki są: szybko się nagrzewa oraz bardzo dobrze przewodzi ciepło. W tych dwóch aspektach znacząco wyprzedza wylewkę cementową oraz powoduje to, że idealnie nadaje się do użycia przy ogrzewaniu podłogowym. Wylewka anhydrytowa umożliwia bardzo dokładne wypełnienie przestrzeni między wszystkimi elementami instalacji ogrzewania podłogowego.

Zalety wylewki anhydrytowej

  1. Wylewka anhydrytowa dzięki swoim właściwościom samopoziomującym jest bardzo łatwa do rozprowadzenia oraz po jej wylaniu otrzymujemy perfekcyjnie równą oraz gładką powierzchnie. Dzięki temu możemy zaoszczędzić chociażby na kleju do układania płytek.
  2. Wylewka anhydrytowa wymaga małej ilości dylatacji. W zasadzie to potrzebuje ona tylko dylatacji obwodowych.
  3. Wylewka anhydrytowa jest idealnym wyborem, gdy chcemy położyć ogrzewanie podłogowe w naszym domu, ponieważ dobrze przewodzi ciepło i szybko się nagrzewa.