Jakie ma zastosowanie wylewka anhydrytowa?
Wylewka anhydrytowa jest nowoczesnym rozwiązaniem w stosunku do zwykłej wylewki cementowej. Jej właściwości samopoziomujące oraz uniwersalne zastosowanie sprawiają, że jest ona polecana szczególnie do ogrzewania podłogowego. Wylewki anhydrytowe powstają z odwodnionego gipsu, jastrychu. Dzięki swojej ciekłej konsystencji służą do stworzenia idealnie gładkiej i równej powierzchni, stąd nazwa wylewki samopoziomujące bądź jastrych płynny. Zaprawa posiada wiele specyficznych właściwości, decydujących o jej szerokim zastosowaniu.
Właściwości wylewki anhydrytowej
Choć pod względem wizualnym wylewka anhydrytowa nie różni się specjalnie od zwykłej zaprawy cementowej, można ją także kupić w workach w formie suchej masy. W sprzedaży wylewki anhydrytowe w Gliwice – DMKA wylewki i innych miastach są łatwo dostępne, a ich szerokie zastosowanie sprawia , że zyskują na popularności.
Po zmieszaniu gotowej, suchej mieszanki z wodą uzyskuje się jednolitą masę, po czy rozprowadza się ją po powierzchni za pomocą pomp mieszających. Ważnym atutem wylewki anhydrytowej jest szybkość układania, zajmuje to niewiele czasu. W przeciągu jednej godziny można wykonać 100m2 powierzchni. Dużym wpływem na skrócony czas aplikacji jest brak konieczności zbrojenia zaprawy i końcowego wygładzania i szlifowania nawierzchni. Wylewka anhydrytowa posiada niewielką grubość, nakładana jest bowiem w cienkiej warstwie od 2-70mm. Jest elastyczna i wytrzymała na ściskanie, wobec tego nie wymaga zbrojenia. Bezpośrednio na powierzchni anhydrytowej można układać płytki lub panele podłogowe itp. Wylewki anhydrytowe posiadają właściwości szybkiego schnięcia. W zależności od grubości warstwy schną od kilku do kilkunastu dni.
Zalety wylewki anhydrytowej
- posiada możliwość samo-poziomowania
- szybka i łatwa aplikacja wylewki, bez konieczności zbrojenia i mechanicznego wygładzania
- szybkość schnięcia
- wczesna gotowość do obciążeń mechanicznych
- posiada wysoki współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki czemu jest idealna do ogrzewania podłogowego
- daje efekt idealnie równej i gładkiej powierzchni, wobec tego można zaoszczędzić na ilości kleju pod płytki, ponieważ nie ma potrzeby dodatkowego wyrównywania i uzupełniania nierówności klejem
- jest wysoce elastyczna, dzięki temu nie wymaga zbrojenia
- jest lżejsza niż wylewka cementowa, wobec tego nie obciąża zbytnio stropu
- posiada właściwości ognioodporne.
Wylewki anhydrytowe w Gliwice i innych miastach zyskują coraz większą popularność, ze względu na szerokie zastosowanie i łatwość wykonania. Dzięki swoim właściwościom wylewka anhydrytowa posiada uniwersalne wykorzystanie w budownictwie. Doskonale sprawdza się w budynkach mieszkalnych, jak też w obiektach użytku publicznego i produkcyjnego. Szczególnie sprawdza się w domach jednorodzinnych z ogrzewaniem podłogowym, ponieważ posiada podwyższone właściwości cieplne. W porównaniu do tradycyjnej wylewki cementowej wylewka anhydrytowa nagrzewa się dwukrotnie szybciej, dzięki czemu można zaoszczędzić energię. Specjalistyczna technologia wykonania, przy której otulina rur grzewczych ma grubość 35mm dodatkowo skraca czas nagrzewania. Luźna płynna konsystencja wylewki anhydrytowej sprawia, że mieszanka szczelnie rozprowadza się po elementach instalacji ogrzewania podłogowego. Powoduje to brak powstawania pustek powietrznych, wobec tego do posadzki przechodzi więcej ciepła i zwiększa się wydajność całego układu.
Wylewka anhydrytowa jest ostatnio bardzo popularnym rozwiązaniem i znajduje zastosowanie na podkładach podłogowych każdego typu.